30 jaar

Wanneer die eerste lening alles verandertHoe Alterfin de cacaocoöperatie SOCAK in Ivoorkust in beweging bracht

30 jaar

Wanneer die eerste lening alles verandertHoe Alterfin de cacaocoöperatie SOCAK in Ivoorkust in beweging bracht

In het westen van Ivoorkust had de coöperatie SOCAK KATANA alle troeven in handen om te slagen: gemotiveerde producenten, een groeiend aantal leden en een veelbelovend eerste exportcontract. Alle vakjes leken afgevinkt ... behalve één: toegang tot financiering.

“Voor onze eerste export van 1.000 ton konden we de cacao wel inkopen bij de producenten, maar daarna hadden we niet genoeg geld meer over om de exportheffingen te betalen”, vertelt algemeen directeur Savane Mamadou.

“Ik dacht bij de bank terecht te kunnen, maar hun antwoord was duidelijk:
als nieuwe klant zonder voorgeschiedenis was SOCAK voor hen te riskant.”

Zoals veel kleine en middelgrote landbouwbedrijven zat SOCAK KATANA vast in ‘the missing middle’: ze waren te groot voor microfinancieringsinstellingen en te klein (of te riskant) voor de traditionele banken.

Een eerste lening die de bal aan het rollen brengt

In die context werd Alterfin in 2016 de allereerste kredietverstrekker van SOCAK, via het FEFISOL-fonds. Dankzij een eerste lening van meer dan 200.000 dollar kon de coöperatie haar exportverplichtingen nakomen.

Deze financiering vormde een echt keerpunt: voor het eerst kon SOCAK haar activiteiten afstemmen op de beschikbare middelen. Alterfin werd een strategische partner in de ontwikkeling van de coöperatie.

De lening van Alterfin was een echte verademing”, zegt Savane. “Een enorme last viel van onze schouders.”

Katalysatoreffect

De steun van Alterfin loste niet alleen het cashflowprobleem op, maar versterkte ook de geloofwaardigheid van SOCAK in de financiële sector. Dankzij de eerste lening kon de coöperatie een solide terugbetalingsgeschiedenis opbouwen en nieuwe partners aantrekken.

“In 2017 was Alterfin onze enige kredietverstrekker. Intussen zijn dat er vijf, en dat hebben we voor een groot deel te danken aan de sterke reputatie van Alterfin in de sociale financiële sector”, aldus Savane. “Samenwerken met Alterfin wekt vertrouwen.

Sindsdien heeft SOCAK KATANA een indrukwekkend parcours afgelegd.

De coöperatie beheert haar voorraden nu strategisch en heeft een gediversifieerde portefeuille van financiële partners. Voor de 2024-2025 campagne wist SOCAK meer dan 10 miljoen dollar op te halen bij verschillende kredietverstrekkers.

Zichtbare groei voor de hele gemeenschap

Voordat de coöperatie de steun van Alterfin kreeg, telde ze 1.275 producenten; nu zijn dat er 4.375. De cacaoproductie is gestegen van minder dan 2.000 ton naar meer dan 15.000 ton.

Deze groei, mee mogelijk gemaakt door die eerste lening van Alterfin, zorgde ervoor dat SOCAK meer Fairtrade-gecertificeerde cacao kon aankopen en verkopen. De premies die hieruit voortvloeiden, werden herverdeeld onder de producenten en geïnvesteerd in concrete projecten: nieuwe scholen en kantines, toegang tot drinkwater, emancipatie van vrouwen, en zelfs het verkrijgen van identiteitspapieren.

“Dankzij een initiatief van de coöperatie hebben mijn kinderen eindelijk hun geboorteakte in handen”, vertelt Soumaila Zoromé, een producent in Ginglo-Zia:

“Dit essentiële document geeft hen een wettelijke identiteit, en die is nodig om toegang te krijgen tot onderwijs, examens af te leggen en gebruik te maken van openbare diensten. Die dag voelde ik een enorme opluchting, want zonder geboorteakte kunnen mijn kinderen geen aanspraak maken op hun rechten.”
Soumaila Zoromé - een van de cacaoproducenten van de coöperatie SOCAK KATANA

De evolutie van SOCAK betekent dus veel meer dan alleen een hogere productie. Door in te zetten op capaciteitsopbouw binnen plattelandsgemeenschappen creëert de coöperatie duurzame kansen voor producenten. Kansen die het dagelijks leven van gezinnen en toekomstige generaties écht veranderen.

De duurzame steun van Alterfin voor plattelandsbedrijven

Al 30 jaar lang steunen wij bedrijven die een pioniersrol spelen in duurzame landbouwen in de ontwikkeling van plattelandsgebieden. Een van onze belangrijkste pijlers is dat we vaak de allereerste investeerder zijn – vooral in de landbouwsector, die vaak tussen twee stoelen valt.

Het verhaal van onze partner SOCAK KATANA is daar een mooi voorbeeld van: onze eerste steun heeft de situatie uit het slop gehaald en de bal aan het rollen gebracht.

Vandaag werken we samen met 57 landbouwbedrijven, en in 42% van de gevallen zijn wij de eerste kredietverstrekker.

Het resultaat? Meer financiering, meer producenten, meer verkoop, meer omzet en veelbelovende vooruitzichten voor lokale gemeenschappen.

TestimonialS

No items found.
No items found.

FAQ title

FAQ description

No items found.

Meer updates van Alterfin

Partner verhaal

Hoe droeg Alterfin bij aan de groei van EBO-SACCO?

EBO-SACCO, een spaar- en kredietcoöperatie in Oeganda, is de voorbije twee jaar sterk gegroeid. Het is het resultaat van een lang traject en begeleiding door verschillende organisaties, waaronder de Belgische organisaties BRS en Trias. Daarna speelde Alterfin een katalyserende rol in dit groeiverhaal: door op het juiste moment de geloofwaardigheid van EBO-SACCO te versterken, hielpen we de coöperatie om andere investeerders aan te trekken en uiteindelijk haar impact te vergroten. Dat blijkt uit onze impactstudie, een instrument dat we speciaal ontwikkelden om te meten welke toegevoegde waarde we voor onze partners hebben.

Samenwerkingen

Cera versterkt engagement in microfinanciering via Alterfin

Volgens het persbericht van Cera en BRS (gepubliceerd op 13 mei), hebben de organisaties gezamenlijk beslist de activiteiten van BRS Microfinance Coop stop te zetten. Cera zal haar investeringen in microfinanciering verderzetten via een versterkte samenwerking met gespecialiseerde partners zoals Alterfin.

Event

Ontmoet Alterfin op het Festival van de Coöperaties

In een wereld waar samenwerking niet vanzelfsprekend is, tonen coöperaties dat het ook anders kan: mensen die zich organiseren rond gedeelde noden en samen bouwen aan oplossingen die echt het verschil maken. Op zaterdag 4 juli vieren we daarom de Internationale Dag van de Coöperaties tijdens het Festival van de Coöperaties, georganiseerd door Cera.

Heb je niet gevonden wat je zocht?

Lees onze Veelgestelde vragen of neem contact met ons op.