Prestatie

Prestaties van het 1e kwartaal 2026

Prestatie

Prestaties van het 1e kwartaal 2026

Ontdek de resultaten van onze portefeuille voor het eerste kwartaal van 2026; van januari tot en met maart.

Prestaties van de portefeuille

Op het einde van het 1e kwartaal van 2026 bedroeg de investeringsportefeuille onder beheer en advies van Alterfin 131 miljoen Amerikaanse dollar, of 114 miljoen euro. Op jaarbasis komt dat neer op een groei van 11% in dollar en 5% in euro, ondanks de appreciatie van de Europese munt.

De portefeuille ligt hoger dan een jaar geleden, maar daalde licht ten opzichte van eind 2025. Dat is voornamelijk het gevolg van de seizoensgebonden terugbetalingen in de cacaosector.

In duurzame landbouw lagen de terugbetalingen tijdens het 1e kwartaal hoger dan de uitbetalingen. Dat is een klassiek patroon aan het begin van het jaar voor cacao en koffie. Ondanks deze seizoensgebondenheid blijft de landbouwportefeuille groeien ten opzichte van vorig jaar.

In de microfinanciering zet de uitstaande portefeuille haar groei voort in alle regio’s. Die groei wordt ondersteund door de hernieuwing van bestaande leningen, de heractivering van een partner in Mongolië en een nieuwe investering in Indonesië.

Ook de kwaliteit van de portefeuille blijft verbeteren. Het gecombineerde percentage van leningen met een betalingsachterstand van meer dan 30 dagen, geherstructureerde leningen en afgeschreven leningverliezen bedraagt 9,7%, tegenover 11,1% eind 2025.

Financiële prestaties

2026 is financieel sterk van start gegaan. We sluiten het 1e kwartaal af met een nettowinst van 406.053 euro, vergelijkbaar met het resultaat van het 1e kwartaal van 2025.

Deze goede resultaten worden gedragen door onze kredietportefeuille, die stabiele en solide inkomsten blijft genereren, en door een stijging van de inkomsten uit de portefeuille waarvoor Alterfin beleggingsadvies verstrekt.

Hoewel de macro-economische context bijzonder onzeker is en de lange-termijnrentes opnieuw stijgen, profiteren we van gunstige korte-termijnrentes, waardoor onze financieringskosten dalen. In vergelijking met het 1e kwartaal van 2025 leidt dit tot een hogere operationele en financiële marge.

De nettowinst van het 1e kwartaal van 2026 blijft echter stabiel ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dat is te verklaren door een stijging van de waardeverminderingen op kredieten (opgenomen in de categorie die we voortaan onze risicokost* noemen).

Het is daarbij belangrijk op te merken dat deze waardeverminderingen sterk kunnen schommelen van kwartaal tot kwartaal. Op basis van een tussentijds resultaat is het daarom moeilijk om hieruit verregaande conclusies te trekken.

Disclaimer: De kwartaalresultaten zijn niet noodzakelijk representatief voor toekomstige prestaties en kunnen variëren door seizoensgebonden factoren, marktomstandigheden en andere variabelen. Ze mogen dus niet worden geïnterpreteerd als lineair of als een voorspelling van de resultaten van volgende kwartalen of van het volledige boekjaar.

* De post ‘Risicokost op kredieten en investeringen’ omvat de waardeverminderingen op onze kredieten en investeringen in gebreke, eventuele terugvorderingen daarop, evenals de kosten van verzekeringen en garanties die werden afgesloten om de impact van mogelijke wanbetalingen te beperken.

No items found.

TestimonialS

No items found.
No items found.

FAQ title

FAQ description

No items found.

Meer updates van Alterfin

Nieuws

Is financiering echt een hefboom voor waardigheid?

Tijdens onze laatste algemene vergadering organiseerden we een panel over dit thema met Lore Vandewalle, professor aan KU Leuven, Simon Ziba en Josh Olson van VisionFund, partner van Alterfin, en Caterina Giordano, Chief Impact Officer bij Alterfin.

Partner verhaal

Een bericht uit het veld

Een open brief van Armand Kouassi, directeur van de coöperatie CPR Canaan, een lid van onze partner Ecookim.

Interview

“Investeren in producenten is investeren in de toekomst van chocolade”

Dit jaar voert Alterfin samen met Oxfam campagne ter ondersteuning van het project Bite to Fight. Het project ging van start in 2018 en ondersteunt 100 producenten van de coöperatie CPR Canaan (lid van onze partner Ecookim) om een leefbaar inkomen te bereiken. Oxfam wil van dit project een voorbeeld maken voor de sector.

Heb je niet gevonden wat je zocht?

Lees onze Veelgestelde vragen of neem contact met ons op.